Vstavač purpurový (Orchis purpurea Huds.)

Vstavač purpurový (Orchis purpurea Huds.)

Vstavač purpurový, Foto: Ján Bosák, Správa CHKO Vihorlat

So začiatkom teplejších dní sme mohli pozorovať viacero veľmi pekne kvitnúcich druhov orchideí, napríklad vstavač obyčajný, vstavačovec škvrnitý, vemenník dvojlistý, vstavač vojenský a veľmi pekný druh orchideí vstavač purpurový. Je to vytrvalá bylina vysoká 30 až 90 cm s prízemnými listami rastúcimi v ružici. Listy sú podlhovasto vajcovité svetlozelené, z vrchnej strany lesklé. Súkvetie je od 6 až po 30 cm vysoké. Kvety sú veľké s fialovými listeňmi a hnedo purpurovými okvetnými lístkami. Časť kvetu (pysk) je biely so svetločervenými škvrnkami a bodkami. Kvitne v máji až júni v závislosti od prostredia. U nás kvitne práve v týchto dňoch.

Rastie v teplejších oblastiach od nížin vzácne až do podhorského stupňa. Obsadzuje svetlé listnaté lesy, lesné okraje, zarastajúce lúky a kroviny. Vyskytuje sa v strednej a južnej Európe až po Kaukaz. Na Slovensku sa nachádza roztrúsene so severným rozšírením po Banskú Bystricu a južným práve po Vihorlatské vrchy. U nás sme ho zaznamenali na južných svahoch v okolí obce Staré.

Samozrejme ako všetky druhy z tejto čeľade je aj táto rastlina chránená dohovorom CITES a zároveň chránená aj zákonom. Podľa vyhlášky č. 170 MŽP SR z roku 2021 je spoločenská hodnota jednej rastliny 400 €. Preto prosíme, aby ste tieto druhy obdivovali v ich prirodzenom prostredí, aby tak mohli skrášľovať našu prírodu.

Vstavač purpurový, Foto: Ján Bosák, Správa CHKO Vihorlat