Pyrotechnika do prírody a chránených území nepatrí

Pyrotechnika do prírody a chránených území nepatrí

Opäť prichádza čas vítania nového roka. Stále viac ľudí v poslednom čase prepadá kúzlu farebných ohňostrojov a rachotiacich petárd. Obľuba zábavnej pyrotechniky v poslednej dobe vzrástla natoľko, že ľudia ju nepoužívajú len na vítanie nového roka, ale aj počas roka celého a nielen v mestách, ale už aj v prírode, dokonca aj v chránených územiach.

Rámus delobuchov a žiara z ohňostrojov nespôsobuje stres len psom a mačkám, ale aj voľne žijúcim zvieratám. Vystresované zvieratá sa v šoku zo svetla a veľkého rámusu snažia uniknúť do bezpečia a často dochádza k kolízií s vozidlami, v prípade vtákov k nárazom do budov, elektrického vedenia. Pokiaľ si totiž delobuchy vezmete do prírody, spôsobíte tým mnohým voľne žijúcim zvieratám stres. Z uvedených dôvodov preto radíme nepoužívať pyrotechniku v blízkosti parkov a stromoradí, vodných plôch a tiež odporúčame vyhnúť sa otvorenej krajine.

Ty rozhoduješ, ako sa budeš zabávať.

Nezabúdajte, že oslavovať sa dá rôznymi spôsobmi. Nie vždy je nutné pri oslave robiť najväčší hluk a oslnivé efekty. Než podniknete nejaké hlučné novoročné oslavy v prírode, spomeňte si na všetky zvieratá, ktoré tým ohrozíte.

Pyrotechnika nájdená v roku 2019 pri jazere Morské oko