Kavky v meste Michalovce

Kavka tmavá (Corvus monedula) v poslednom období začala žiť bližšie po boku ľudí, v mestách, dôvodom je aj strata hniezdnych možností v lesoch. Na Slovensku hniezdi tri- až päťtisíc párov, v zime sa k ním pridávajú ďalšie tisíce, ktoré priletia zo severu.

Inštalácia vtáčích búdok je jednoduchým, a aj veľmi účinným spôsobom, akým sa dá pomôcť dutinovým hniezdičom v mestách. V prípade kaviek stačí vykladať hniezdne búdky na sídliskách, v parkoch, či na budovách, ktoré potom s obľubou obsadzuje. V roku 2018 sme v malom parčíku pri ulici Užhorodskej, vyvesili 7 búdok pre kavky. Búdky sme vyvesili v blízkosti havranej kolónie, ktorá sa tam presťahovala z hlavného mestského parku.

Počas kontroly búdok v roku 2019 boli 4 búdky obsadené kavkami, 1 búdka bola prázdna a dve búdky obsadili sýkorky. Po vyhniezdení sýkoriek poslúžila búdka včelám. Zaujímavosťou bolo, že neobsadené búdky boli na stromoch, na ktorých sa zároveň nachádzali aj hniezda havranov.

Koncom roku 2019 sme vyvesili ďalšich 7 búdok a už vyvesené búdky v roku 2018 sme vyčistili od pôvodného hniezdneho materiálu.

Foto : Archív správy CHKO Vihorlat, Ľubomír Hrinko

 

Inštalácia búdok v parku

Búdka obsadená kavkou

Kavčia búdka poslúžila aj včelám

 

 

Článok z inštalácie  búdok v roku 2018

Kavka tmavá ďalší ne(chcený) obyvateľ mesta Michalovce