Záchrana plamienky driemavej

Záchrana plamienky driemavej

V minulých rokoch sme vyvesili niekoľko búdok pre plamienku a kuvika na poľnohospodárske družstva v našej územnej pôsobnosti. V niektorých búdkach sovy zahniezdili.

Zootechnička poľnohospodárskeho dvora p. Beňová našla v senníku plamienku driemavú, ktorá mala problém s lietaním. Aby jej pomohla, skontaktovala sa s ich veterinárom pánom MVDr. Petrom Adamčíkom, ktorý plamienku prevzal. Plamienku v rámci možnosti prehliadol, ale nezistil jej žiadne vážne zranenia. Zistilo sa, že s príjmom potravy nemá problém a pomerne dobre lieta, avšak viselo jej ľavé krídlo. Preto bolo potrebné jej odborné vyšetrenie a bola prevezená na Kliniku vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat UVLF v Košiciach k MVDr. Ladislavovi Molnárovi, ktorý ju prehliadol a vyšetril. Ukázalo sa, že nemá nič zlomené, len má narazené ľavé plece. Dočasne bola umiestnená v ich rehabilitačnej stanici. Vyšetrením bolo určené aj pohlavie, išlo o starú samicu.

Po návrate z UVLF Košice sa za pomoci fotopascí sledoval jej stav po rehabilitácii. Plamienka veľmi dobre lietala a prijímala predkladanú potravu, po pár dňoch bola okrúžkovaná a vypustená na mieste nálezu. Sova bez problémov letela do úkrytu v tamojšom senníku, kde sa medzičasom zistilo aj jej hniezdenie. V druhom hniezdení tohto roku vyviedla táto samica minimálne tri mláďatá, ktoré samec kŕmil počas jej neprítomnosti a mláďatá sa ozývali ešte aj v noci, kedy sme k nim pustili ich matku.

Za záchranu ďakujeme p. Benovej a staroslivosť pri rehabilitácii Štefanovi Dankovi a Martinovi Danilákovi.

foto: Štefan Danko, Z. Argalášová

Plamienka počas rehabilitácie

Plamienka počas rehabilitácie foto: Štefan Danko

Plamienka tesne po vypustení v senníku. foto: Štefan Danko

Plamienka tesne po vypustení v senníku

V roku 2016 sme vyvesili 10 búdok pre plamienky a kuvika na poľnohospodárske družstvá foto: Z. Argalášová