Na skládke odpadov Žabany prežil bocian celú zimu

Na skládke odpadov Žabany prežil bocian celú zimu

V októbri 2018 nás pracovníci skládky Žabany, ktorá patrí pod mesto Michalovce zavolali, aby sme prišli pre bociana, ktorý sa už hodný čas potuluje po skládke. Podľa kontroly bol bocian v dobrej kondícii a dokázal lietať, odchytiť sa nedal, vždy pred blížiacim sa človekom dokázal uniknúť, preto nebol dôvod na odchyt. Bociana sme počas zimných mesiacov pravidelne kontrolovali, vždy sa potuloval po skládke alebo v okolí skládky, občas sedával na osvetlení.

Jednoznačne odpovedať, prečo bocian na zimu neodletel nevieme „Jeho zotrvanie mohla ovplyvniť teplá jeseň, bocian môže mať choroby, poruchy a hormonálne zmeny, prípadne môže ísť o mláďa z neskoršieho hniezdenia, ktoré nemalo dosť síl na odlet do Afriky.”

Pri dostatku potravy nie sú pre bociana nízke teploty samé o sebe kritické. Ani nocovanie na snehu nemusí byť problematické. Bocian nocuje v stoji a často ho bolo vidieť vysedávať na osvetlení nad smetiskom. Počas zimy si stále našiel potravu na skládke a v jej okolí a z tlejúcich odpadkov pravdepodobne využíval teplo, tak dokázal prežiť celú zimu aj v treskúcich mrazoch.