V Chránenom vtáčom území Senianske rybníky zaznamenali ornitológovia rekordných 12 000 žeriavov popolavých.
Senianske rybníky sú v súčasnosti jedinou oázou s rozsiahlejšími mokraďami vhodnými pre vodné vtáctvo, kde sa teraz koncentrujú všetky migrujúce žeriavy, ale aj iné druhy vodných vtákov a spoločne nocujú v obrovských kŕdľoch.
Žeriav popolavý (Grus grus), vtáčí druh hniezdiaci v severskej tajge a v neprístupných močiaroch severnej Európy je v oblasti Východoslovenskej nížiny najvýraznejším poslom prichádzajúcej jari. Prvé kŕdle žeriavov prilietajú často ešte v mrazivom počasí, ale sú jasnou predzvesťou výraznejšieho oteplenia a blízkeho príchodu jari. Ich jarná migrácia zvyčajne vrcholí v polovici marca, ale veľmi závisí od priebehu počasia. V dôsledku suchého a teplého počasia sa tentoraz urýchlila o 2-3 týždne. Na nocovisko prilietajú na zotmení a opúšťajú ho pri východe slnka. Počas dňa sa rozptýlia do okolia a na poliach sa pasú najmä na zvyškoch po minuloročnej kukurici.
Kolegovia z SOS/BirdLife Slovensko v posledný februárový deň na dvoch nocoviskách v CHVÚ Senianske rybníky narátali až 12 000 jedincov žeriava popolavého. Takýto počet na Slovensku zatiaľ nikto nezaznamenal. Každoročne migrujú cez územie východného Slovenska desiatky tisíc žeriavov, ale pozorovanie tak početného zhromaždiska je mimoriadnym úkazom. Správa CHKO Vihorlat má v svojej databáze z 20.3.2008 najvyšší údaj 10 500 jedincov na Senianskych rybníkoch.
Migrácia žeriavov sa tohto roku urýchlila. Kto si chce vychutnať vrchol migrácie žeriavov popolavých, mal by sa poponáhľať a navštíviť náučný chodník „Vtáčím rajom“ medzi obcami Iňačovce a Senné v okrese Michalovce. Prílet na nocovisko prebieha medzi 16:00 a 18:30. Najlepší výhľad je z pozorovacej veže na lúke Ostrovik s prístupom od Senianskeho kaštieľa, alebo z panelovej cesty medzi Iňačovcami a vstupom na rybničnú sústavu.
„Verejnosť srdečne pozývame na tradičné a obľúbené podujatie „Vítanie žeriavov“, ktoré sa uskutoční 30. marca 2019 v obci Senné. Na podujatí privítame všetky migrujúce vtáky, budeme pozorovať rôzne druhy kačíc, potápok, chochlačiek, volaviek, čajok a bahniakov s odborným výkladom a sprievodom ornitológov. Bude pripravený aj bohatý sprievodný program pre všetky vekové kategórie.
Monitoring vtáctva a ochrana biotopov vodných vtákov v CHVÚ Senianske rybníky je realizovaná s podporou projektu LIFE
„Obnova biotopov a ochrana vtáctva CHVÚ Poiplie, Horná Orava a Senianske rybníky na Slovensku“
https://www.facebook.com/avescentrum/